14/15 Season Results Summary

There follows a complete breakdown of results for Leamington Chess Club competitions from the 14/15 season, as well as for Leamington players and teams in league-wide competitions.

Club Knock-Out

This competition used a slightly different format this year, beginning with a group stage. The winners from each group went into the semis, while the runners-up contested the Plate.

Group A

Ben Graff 1 – 0 Tom Bridson

Tom Bridson 0 – 1 Jason Madden

Jason Madden Default – Win Ben Graff

1st Ben Graff (KO semis); 2nd Jason Madden (Plate semis)

Group B

Ben Egid 1 – 0 Tom Haworth

Rob Mantell Win – Default Alex Bonillo

Tom Haworth 1 – 0 Rob Mantell

Alex Bonillo 0 – 1 Tom Haworth

Rob Mantell 0 – 1 Ben Egid

Ben Egid Win – Default Alex Bonillo

1st Ben Egid (KO semis); 2nd Tom Haworth (Plate semis)

Group C

Tom Darling 1 – 0 Peter Leggett

Peter Leggett 0.5 – 0.5 Mark Armitage (MA wins 1st standard tiebreaker)

Mark Armitage 0 – 1 Tom Darling

1st Tom Darling (KO semis); 2nd Mark Armitage (Plate semis)

Group D

Andy Collins 0.5 – 0.5 Richard Lorch (AC wins 1st rapid tiebreaker)

Richard Lorch 0 – 1 Ola Olaleye

Ola Olaleye 1 – 0 Andy Collins

1st Ola Olaleye (KO semis); 2nd Andy Collins (Plate semis)

Semi-finals

Ben Graff 0.5 – 0.5 Ben Egid (BG wins 1st rapid tiebreaker)

Tom Darling 0.5 – 0.5 Ola Olaleye (OO wins 1st rapid tiebreaker)

Final

Ben Graff 0.5 – 0.5 Ola Olaleye (BG wins 1st rapid tiebreaker)

Plate

Jason Madden 0 – 0 Tom Haworth (JM and TH both withdraw)

Mark Armitage 0 – 1 Andy Collins

 

All-Play-All

Top Three

1st: Tom Darling (13.5 / 19)

2nd: Andy Price (12 / 16)

3rd: Andy Collins (11.5 / 17)

Best U125 Player

Jason Madden (5.5 / 9)

 

Club Championship

Tom Darling drew 1-1 with Ben Graff in rapidplays, then won a 15 minute game.

 

George Boots Shield

Peter Leggett won by defeating Colin J Gardiner (79 v 114, a gap of 35 points).

 

League Results

A Team

Division: 2

Finishing Position: 1st of 8

Won: 11

Drawn: 2

Lost: 1

Game Difference: +24

Points: 24

Top Scorer: Andy Collins (10.5 / 13)

 

A Team Results

WIN     9 September: Leamington A 3.5 – 0.5 Leamington B

WIN     22 September: Shirley C 1.5 – 2.5 Leamington A

WIN     29 September: Kenilworth B 1.5 – 2.5 Leamington A

WIN     4 November: Leamington A 3.5 – 0.5 Shirley B

DRAW  18 November: Leamington A 2 – 2 Solihull B

WIN     25 November: Olton C 1.5 – 2.5 Leamington A

WIN     10 December: Solihull C 1 – 3 Leamington A

WIN     6 January: Leamington B 1 – 3 Leamington A

DRAW  20 January: Leamington A 2 – 2 Kenilworth B

WIN     27 January: Leamington A 4 – 0 Olton C

WIN     10 February: Leamington A 3.5 – 0.5 Solihull C

WIN     23 March: Shirley B 1 – 3 Leamington A

LOSS   8 April: Solihull B 2.5 – 1.5 Leamington A

WIN     14 April: Leamington A 3.5 – 0.5 Shirley C

 

B Team

Division: 2

Finishing Position: 7th of 8

Won: 4

Drawn: 3

Lost: 5 (plus 2 defaults)

Game Difference: -14

Points: 11

Top Scorer: Ben Graff (5.5 / 11)

 

B Team Results

LOSS   9 September: Leamington A 3.5 – 0.5 Leamington B

LOSS   17 September: Leamington B 1 – 3 Kenilworth B

DRAW  22 September: Shirley B 2 – 2 Leamington B

WIN     12 November: Solihull B 1.5 – 2.5 Leamington B

WIN     19 November: Leamington B 3.5 – 0.5 Shirley C

DRAW  3 December: Leamington B 1.5 – 1.5 Solihull C

WIN     10 December: Leamington B 2.5 – 1.5 Olton C

LOSS   6 January: Leamington B 1 – 3 Leamington A

LOSS   14 January: Leamington B 0.5 – 3.5 Solihull B

WIN     2 March: Shirley C 1 – 3 Leamington B

LOSS   18 March: Leamington B 0.5 – 3.5 Shirley B

DRAW  23 March: Kenilworth B 2 – 2 Leamington B

LOSS   18 April: Olton C Win – Default Leamington B

LOSS   13 May: Solihull C Win – Default Leamington B

 

C Team

Division: 3

Finishing Position: 3rd of 9

Won: 9

Drawn: 2

Lost: 5

Game Difference: +15

Points: 20

Top Scorer: Jason Madden (11 / 12)

 

C Team Results

DRAW  26 September: Leamington C 1.5 – 1.5 Stratford C

WIN     30 September: Banbury C 0 – 3 Leamington C

WIN     15 October: Leamington C 2 – 1 Nuneaton

WIN     21 October: Leamington C 2 – 1 Solihull E

WIN     6 November: Stratford B 0.5 – 2.5 Leamington C

WIN     12 November: Solihull D 0 – 3 Leamington C

LOSS   18 November: Leamington C 1 – 2 Daventry B

LOSS   1 December: Kenilworth C 2 – 1 Leamington C

LOSS   14 January: Daventry B 2 – 1 Leamington C

WIN     22 January: Stratford C 0 – 3 Leamington C

WIN     3 February: Leamington C 3 – 0 Stratford B

LOSS   17 February: Leamington C 1 – 2 Solihull D

LOSS   10 March: Leamington C 1 – 2 Kenilworth C

DRAW  18 March: Solihull E 1.5 – 1.5 Leamington C

WIN     30 March: Nuneaton 0.5 – 2.5 Leamington C

WIN     14 April: Leamington C 2.5 – 0.5 Banbury C

 

D Team

Division: 4

Finishing Position: 5th of 9

Won: 7

Drawn: 3

Lost: 5 (plus 1 default)

Game Difference: +4

Points: 17

Top Scorer: Rob Mantell (8 / 10)

 

D Team Results

DRAW  9 September: Leamington D 1.5 – 1.5 Olton D

LOSS   23 September: Leamington D 0.5 – 2.5 Stratford D

WIN     29 September: Rugby 0 – 3 Leamington D

WIN     29 October: Solihull G 0 – 3 Leamington D

LOSS   13 November: Stratford E 3 – 0 Leamington D

DRAW  17 November: Kenilworth D 1.5 – 1.5 Leamington D

WIN     2 December: Leamington D 2 – 1 Solihull F

WIN     16 December: Leamington D 3 – 0 Banbury D

LOSS   20 January: Olton D Win – Default Leamington D

WIN     27 January: Banbury D 0 – 3 Leamington D

LOSS   4 February: Solihull F 2 – 1 Leamington D

WIN     10 February: Leamington D 2.5 – 0.5 Solihull G

LOSS   18 March: Leamington D 0.5 – 2.5 Rugby

WIN     31 March: Leamington D 2 – 1 Stratford E

DRAW  9 April: Stratford D 1.5 – 1.5 Leamington D

LOSS   22 April: Leamington D 1 – 2 Kenilworth D

 

Team KOs

Open

14 October Quarter Final: Leamington 3.5 – 1.5 Stratford

16 February Semi Final: Shirley 3.5 – 1.5 Leamington

 

U700

21 October Quarter Final: Shirley 1 – 2 Leamington (Shirley deducted 2 points for ineligible player)

24 February Semi Final: Leamington 2.5 – 2.5 Solihull (Solihull win on board elimination)

 

U120

14 October Quarter Final: Leamington 3 – 1 Daventry

19 March Semi Final: Stratford II 2 – 2 Leamington (Leamington win on board elimination)

5 May Final: Banbury 3 – 1 Leamington

 

Leamington players in Indy KOs

Open

Jason Madden: Quarter Finals

Alejandro Bonillo: Quarter Finals

Ben Graff: 1st Round

Ola Olaleye: 1st Round

Tom Darling: Preliminary Round

 

U150

Ola Olaleye: Winner

Ben Graff: Semi Finals

Alex Bonillo: Quarter Finals

Jason Madden: 1st Round

 

U120

Jason Madden: Semi Finals

Rob Mantell: 1st Round

Peter Leggett: 1st Round

 

U90

Peter Leggett: Semi Finals

 

Open Rapid

Ben Graff: Winner

Tom Darling: Semi Finals

Ola Olaleye: Quarter Finals

Jason Madden: 1st Round

Alex Bonillo: 1st Round

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *