17/18 Season Results Summary

There follows a complete breakdown of results for Leamington Chess Club competitions from the 17/18 season, as well as for Leamington players and teams in league-wide competitions.

Club Knock-Out

Quarterfinals

Andy Collins 1 – 0 Peter Leggett

Tom Darling 1 – 0 Rob Mantell

Ben Egid 1 – 0 Richard Lorch

Rob Gill 0.5 – 0.5 Omar Khemoudj (RG won first rapidplay tiebreaker)

Semifinals

Andy Collins 0.5 – 0.5 Tom Darling (AC won fourth rapidplay tiebreaker)

Ben Egid 0.5 – 0.5 Rob Gill (BE won tiebreaker by concession)

Final

Andy Collins 1 – 0 Ben Egid

Plate

Semifinals

Peter Leggett 0 – 1 Rob Mantell

Richard Lorch 0 – 1 Omar Khemoudj

Final

Rob Mantell 1 – 0 Omar Khemoudj

All-Play-All

Top Three

1st: Tom Darling (5 / 7)

2nd: Rob Gill (1.5 / 3)

3rd: Andy Collins (1 / 3)

 

Club Championship

Andy Collins defeated Tom Darling 3.5-2.5 in rapidplay games.

 

George Boots Shield

Richard Lorch won by defeating Jonathan Hunt (100 v 151, a gap of 51 points).

 

League Results

A Team

Division: 1

Finishing Position: 6th of 8

Won: 4

Drawn: 1

Lost: 9

Game Difference: -8

Points: 9

Top Scorer: Ben Egid (7.5 / 12)

 

A Team Results

WIN     10 October: Leamington A 3.5 – 0.5 Solihull B

LOSS    17 October: Leamington A 1 – 3 Banbury A

LOSS    31 October: Leamington A 0.5 – 3.5 Olton A

WIN     14 November: Olton B 1.5 – 2.5 Leamington A

LOSS   23 November: Solihull A 2.5 – 1.5 Leamington A

LOSS   4 December: Kenilworth A 3 – 1 Leamington A

LOSS   19 December: Leamington A 1.5 – 2.5 Shirley A

WIN   10 January: Leamington A 3.5 – 0.5 Olton B

WIN    6 February: Leamington A 3 – 1 Solihull A

LOSS    21 February: Olton A 3.5 – 0.5 Leamington A

LOSS   27 February: Banbury A 2.5 – 1.5 Leamington A

LOSS   12 March: Shirley A 3 – 1 Leamington A

LOSS   27 March: Leamington A 1 – 3 Kenilworth A

DRAW  18 April: Solihull B 2 – 2 Leamington A

 

B Team

Division: 3

Finishing Position: 7th of 7

Won: 2

Drawn: 2

Lost: 6 (plus 2 default)

Game Difference: -17

Points: 6

Top Scorer: Omar Khemoudj (2.5 / 7)

 

B Team Results

LOSS   12 September: Olton C 3 – 1 Leamington B

WIN    19 September: Banbury D 1 – 3 Leamington B

LOSS   3 October: Leamington B 1 – 3 Stratford B

LOSS   14 November: Leamington B 1 – 3 Shirley C

LOSS   22 November: Solihull D 3 – 1 Leamington B

WIN    2 January: Leamington B 2.5 – 1.5 Rugby B

LOSS  15 January: Rugby B Win – Default Leamington B

LOSS   6 February: Leamington B 0.5 – 3.5 Olton C

DRAW  6 March: Leamington B 2 – 2 Banbury D

DRAW  12 March: Shirley C 2 – 2 Leamington B

LOSS   15 March: Stratford B Win – Default Leamington B

LOSS   27 March: Leamington B 1.5 – 2.5 Solihull D

 

Team KOs

Open

9 October Quarter Final: Shirley 3.5 – 1.5 Leamington

 

U120

17 October Quarter Final: Leamington 0.5 – 3.5 Leamington

 

Leamington players in Indy KOs

Open

Tom Darling: Quarter Final

Jason Madden: Quarter Final

 

U150

Jason Madden: Quarter Final

 

U125

Jason Madden: 2nd Round

 

U100

Peter Leggett: Quarter Finals

 

Open Rapid

Tom Darling: Winner

Jason Madden: Quarter Final

16/17 Season Results Summary

There follows a complete breakdown of results for Leamington Chess Club competitions from the 16/17 season, as well as for Leamington players and teams in league-wide competitions.

Club Knock-Out

1st Round

Ben Egid 1 – 0 Richard Lorch

Andy Price Win – Withdrew Cameron Halpin

Andy Collins Win – Withdrew Sumiran Lohani

Nigel Morris 1 – 0 Rob Mantell

Tom Darling 1 – 0 Peter Leggett

Rob Gill 1 – 0 Mark Armitage

Jason Madden Withdrew – Win Richard Stone-Johnston

Oladejo Olaleye Win – Withdrew Tom Bridson

Quarterfinals

Ben Egid 0.5 – 0.5 Andy Price (BE won 1st rapidplay tiebreaker)

Andy Collins Win – Withdrew Nigel Morris

Tom Darling 0.5 – 0.5 Rob Gill (TD won 1st rapidplay tiebreaker)

Oladejo Olaleye Win – Withdrew Richard Stone-Johnston

Semifinals

Andy Collins Withdrew – Win Ben Egid

Tom Darling 0 – 1 Oladejo Olaleye

Final

Oladejo Olaleye 0 – 1 Ben Egid

Plate

Quarterfinals

Peter Leggett 1 – 0 Mark Armitage

Byes for Richard Lorch, Rob Mantell and Jason Madden

Semifinals

Richard Lorch 0 – 1 Rob Mantell

Peter Leggett 1 – 0 Jason Madden

Final

Rob Mantell 1 – 0 Peter Leggett

All-Play-All

Top Three

1st: Tom Darling (9 / 12) (Won tiebreaker 2.5-1.5)

2nd: Andy Collins (9 / 12)

3rd: Rob Mantell (2.5 / 3)

Best U125 Player

Rob Mantell (2.5 / 3)

 

Club Championship

Tom Darling defeated Ben Egid 2-0 in rapidplay games.

 

George Boots Shield

Peter Leggett won by defeating Toby Kan (92 v 124, a gap of 32 points).

 

League Results

A Team

Division: 1

Finishing Position: 7th of 8

Won: 4

Drawn: 1

Lost: 9

Game Difference: -10

Points: 9

Top Scorer: Ben Egid (6 / 11)

 

A Team Results

LOSS   10 October: Kenilworth A 3 – 1 Leamington A

WIN     19 October: Shirley B 1.5 – 2.5 Leamington A

WIN     25 October: Leamington A 3 – 1 Banbury B

WIN     1 November: Banbury A 1 – 3 Leamington A

LOSS   22 November: Leamington A 0.5 – 3.5 Olton A

LOSS   5 December: Shirley A 2.5 – 1.5 Leamington A

LOSS   13 December: Leamington A 1.5 – 2.5 Solihull A

DRAW  10 January: Leamington A 2 – 2 Banbury A

LOSS   31 January: Leamington A 0.5 – 3.5 Shirley A

WIN     8 February: Solihull A 1.5 – 2.5 Leamington A

LOSS   28 February: Olton A 2.5 – 1.5 Leamington A

LOSS   14 March: Leamington A 1.5 – 2.5 Solihull B

LOSS   4 April: Banbury B 2.5 – 1.5 Leamington A

LOSS   11 April: Leamington A 0.5 – 3.5 Kenilworth A

 

B Team

Division: 2

Finishing Position: 8th of 8

Won: 2

Drawn: 2

Lost: 9 (plus 1 default)

Game Difference: -16

Points: 6

Top Scorer: Andy Price (5.5 / 8)

 

B Team Results

DRAW  15 September: Stratford A 2 – 2 Leamington B

WIN     19 October: Daventry A 1 – 3 Leamington B

LOSS   31 October: Kenilworth C 2.5 – 1.5 Leamington B

WIN     8 November: Leamington B 3 – 1 Olton B

LOSS   13 December: Leamington B 1.5 – 2.5 Solihull C

LOSS   10 January: Leamington B 1.5 – 2.5 Stratford C

LOSS   17 January: Leamington B 1 – 3 Daventry A

LOSS   9 February: Shirley B 3.5 – 0.5 Leamington B

LOSS   10 February: Olton B Win – Default Leamington B

LOSS   13 March: Kenilworth B 3 – 1 Leamington B

DRAW  28 March: Leamington B 2 – 2 Shirley B

LOSS   11 April: Leamington B 1 – 3 Kenilworth C

LOSS   18 April: Leamington B 0.5 – 3.5 Kenilworth B

LOSS   5 May: Solihull C 2.5 – 1.5 Leamington B

 

C Team

Division: 3

Finishing Position: 6th of 7

Won: 2

Drawn: 1

Lost: 8 (plus 1 default)

Game Difference: -20

Points: 5

Top Scorer: Rob Mantell (4.5 / 9)

 

C Team Results

LOSS   21 September: Banbury C 4 – 0 Leamington C

LOSS   11 October: Leamington C 0 – 4 Olton C

LOSS   25 October: Leamington C 1.5 – 2.5 Stratford C

LOSS   31 October: Shirley C 2.5 – 1.5 Leamington C

LOSS   28 November: Stratford B 4 – 0 Leamington C

WIN     6 December: Leamington C 2.5 – 1.5 Solihull D

LOSS   10 January: Leamington C 1 – 3 Banbury C

LOSS   12 February: Olton C Win – Default Leamington C

LOSS   28 February: Leamington C 1 – 3 Shirley C

DRAW  14 March: Leamington C 2 – 2 Stratford B

WIN     6 April: Stratford C 1 – 3 Leamington C

LOSS   12 April: Solihull D 2.5 – 1.5 Leamington C

 

Team KOs

Open

4 October Quarter Final: Leamington 1.5 – 3.5 Solihull

 

U120

15 October Quarter Final: Solihull 2 – 2 Leamington (Solihull win on board elimination)

 

Leamington players in Indy KOs

Open

Tom Darling: Runner-up

Ola Olaleye: Quarter Final

Jason Madden: 1st Round

 

U150

Jason Madden: 1st Round

 

U125

Jason Madden: Winner

Rob Mantell: Semi Finals

Peter Leggett: Quarter Finals

Sumiran Lohani: 1st Round

 

U100

Sumiran Lohani: Quarter Finals

Peter Leggett: 1st Round

 

Open Rapid

Ola Olaleye: Runner-up

Tom Darling: Semi Finals

Jason Madden: Quarter Finals

Ola Olaleye: 1st Round

15/16 Season Results Summary

There follows a complete breakdown of results for Leamington Chess Club competitions from the 15/16 season, as well as for Leamington players and teams in league-wide competitions.

Club Knock-Out

1st Round

Andy Collins 0.5 – 0.5 Andy Price (AP wins 1st rapidplay tiebreaker)

Richard Stone-Johnston 1 – 0 Peter Leggett

Sumiran Lohani 0 – 1 Tom Darling

Mark Armitage 0 – 1 Tom Bridson

Jason Madden 0 – 1 Tom Haworth

Ola Olaleye 0 – 1 Ben Egid

Richard Lorch 1 – 0 Rob Mantell

Quarter Finals

Andy Price 1 – 0 Richard Stone-Johnston

Tom Darling 1 – 0 Tom Bridson

Tom Haworth 0 – 0 Ben Egid (TH withdrew)

Richard Lorch had a bye

Semi Finals

Tom Darling 1 – 0 Andy Price

Ben Egid 1 – 0 Richard Lorch

Final

Tom Darling 0.5 – 0.5 Ben Egid (TD wins 1st rapidplay tiebreaker)

 

Plate

Quarter Finals

Andy Collins 1 – 0 Peter Leggett

Sumiran Lohani 1 – 0 Mark Armitage

Jason Madden 0 – 0 Ola Olaleye (JM withdrew)

Rob Mantell had a bye

Semi Finals

Andy Collins 1 – 0 Sumiran Lohani

Ola Olaleye 0 – 0 Rob Mantell (RM withdrew)

Final

Andy Collins 0 – 1 Ola Olaleye

 

All-Play-All

Top Three

1st: Tom Darling (23 / 26)

2nd: Andy Price (10.5 / 15)

3rd: Ben Graff (9 / 13)

Best U125 Player

Rob Mantell (5 / 15)

 

Club Championship

Tom Darling defeated Ola Olaleye 2-0 in rapidplay games.

 

George Boots Shield

Peter Leggett won by defeating David J Gilbert (85 v 137, a gap of 52 points).

 

League Results

A Team

Division: 1

Finishing Position: 6th of 8

Won: 5

Drawn: 1

Lost: 8

Game Difference: -6

Points: 11

Top Scorer: Tom Darling (8 / 14)

 

A Team Results

LOSS   2 September: Leamington A 0.5 – 3.5 Banbury A

WIN     29 September: Banbury B 1.5 – 2.5 Leamington A

WIN     13 October: Leamington A 2.5 – 1.5 Daventry A

LOSS   26 October: Kenilworth A 2.5 – 1.5 Leamington A

LOSS   10 November: Leamington A 1 – 3 Olton A

WIN     23 November: Shirley A 0.5 – 3.5 Leamington A

LOSS   15 December: Leamington A 1 – 3 Solihull A

LOSS   13 January: Solihull A 3 – 1 Leamington A

WIN     23 January: Daventry A 1 – 3 Leamington A

WIN     9 February: Leamington A 2.5 – 1.5 Banbury B

DRAW  22 March: Olton A 2 – 2 Leamington A

LOSS   29 March: Leamington A 1.5 – 2.5 Shirley A

LOSS   12 April: Banbury A 3 – 1 Leamington A

LOSS   19 April: Leamington A 1.5 – 2.5 Kenilworth A

 

B Team

The B Team was on hiatus this year.

 

C Team

Division: 3

Finishing Position: Tied 1st of 9

Won: 10

Drawn: 1

Lost: 4

Game Difference: +14

Points: 21

Top Scorer: Bogdan Boraciu (11 / 13)

 

C Team Results

WIN     8 September: Leamington C 2.5 – 1.5 Olton D

DRAW  17 September: Stratford C 2 – 2 Leamington C

LOSS   22 September: Leamington C 1 – 3 Stratford B

WIN     20 October: Leamington C 2.5 – 1.5 Solihull D

WIN     4 November: Solihull E 0.5 – 3.5 Leamington C

WIN     16 December: Daventry B 1 – 3 Leamington C

LOSS   7 January: Solihull D 3 – 1 Leamington C

WIN     12 January: Leamington C 3.5 – 0.5 Banbury C

WIN     19 January: Leamington C 3.5 – 0.5 Shirley C

LOSS   23 February: Olton D 3 – 1 Leamington C

LOSS   8 March: Banbury C 3 – 1 Leamington C

WIN     17 March: Stratford B 0.5 – 3.5 Leamington C

WIN     22 March: Leamington C 2.5 – 1.5 Solihull E

WIN     31 March: Shirley C 1.5 – 2.5 Leamington C

WIN     5 April: Leamington C 4 – 0 Stratford C

 

D Team

Division: 4

Finishing Position: 1st of 8

Won: 10

Drawn: 1

Lost: 3

Game Difference: +12

Points: 21

Top Scorer: Mark Armitage (5 / 10)

 

D Team Results

LOSS   15 September: Leamington D 0 – 3 Nuneaton

WIN     21 September: Kenilworth D 0 – 3 Leamington D

WIN     6 October: Leamington D 2 – 1 Stratford D

WIN     27 October: Leamington D 2 – 1 Banbury D

WIN     4 November: Solihull G 0.5 – 2.5 Leamington D

WIN     17 November: Leamington D 3 – 0 Solihull F

LOSS   14 December: Leamington D 1 – 2 Rugby

WIN     12 January: Leamington D 2.5 – 0.5 Kenilworth D

DRAW  25 January: Nuneaton 1.5 – 1.5 Leamington D

WIN     21 February: Leamington D 2 – 1 Solihull G

LOSS   16 March: Solihull F 2.5 – 0.5 Leamington D

WIN     31 March: Stratford D 1 – 2 Leamington D

WIN     5 April: Banbury D 0 – 3 Leamington D

WIN     19 April: Rugby 1 – 2 Leamington D

 

Team KOs

Open

6 November Quarter Final: Banbury 4 – 1 Leamington

 

U700

30 September Quarter Final: Daventry 2 – 3 Leamington

29 February Semi Final: Kenilworth 1.5 – 3.5 Leamington

3 May Final: Banbury 2 – 3 Leamington

 

U120

15 October Quarter Final: Nuneaton 2 – 2 Leamington (Leamington win on board elimination)

2 February Semi Final: Leamington 3.5 – 0.5 Banbury

3 May Final: Leamington 3.5 – 0.5 Solihull

 

Leamington players in Indy KOs

Open

Ola Olaleye: Winner

Jason Madden: Runner-up

Tom Darling: Quarter Final

Joshua Altamura: Quarter Final

 

U150

Jason Madden: Quarter Finals

Joshua Altamura: 1st Round

 

U125

Joshua Altamura: Winner

Rob Mantell: Semi Finals

Sumiran Lohani: Quarter Finals

Peter Leggett: 1st Round

 

U100

Peter Leggett: Semi Finals

Joshua Altamura: Quarter Finals

Sumiran Lohani: 1st Round

 

Open Rapid

Tom Darling: Semi Finals

Jason Madden: Semi Finals

Joshua Altamura: Quarter Finals

Ola Olaleye: 1st Round

14/15 Season Results Summary

There follows a complete breakdown of results for Leamington Chess Club competitions from the 14/15 season, as well as for Leamington players and teams in league-wide competitions.

Club Knock-Out

This competition used a slightly different format this year, beginning with a group stage. The winners from each group went into the semis, while the runners-up contested the Plate.

Group A

Ben Graff 1 – 0 Tom Bridson

Tom Bridson 0 – 1 Jason Madden

Jason Madden Default – Win Ben Graff

1st Ben Graff (KO semis); 2nd Jason Madden (Plate semis)

Group B

Ben Egid 1 – 0 Tom Haworth

Rob Mantell Win – Default Alex Bonillo

Tom Haworth 1 – 0 Rob Mantell

Alex Bonillo 0 – 1 Tom Haworth

Rob Mantell 0 – 1 Ben Egid

Ben Egid Win – Default Alex Bonillo

1st Ben Egid (KO semis); 2nd Tom Haworth (Plate semis)

Group C

Tom Darling 1 – 0 Peter Leggett

Peter Leggett 0.5 – 0.5 Mark Armitage (MA wins 1st standard tiebreaker)

Mark Armitage 0 – 1 Tom Darling

1st Tom Darling (KO semis); 2nd Mark Armitage (Plate semis)

Group D

Andy Collins 0.5 – 0.5 Richard Lorch (AC wins 1st rapid tiebreaker)

Richard Lorch 0 – 1 Ola Olaleye

Ola Olaleye 1 – 0 Andy Collins

1st Ola Olaleye (KO semis); 2nd Andy Collins (Plate semis)

Semi-finals

Ben Graff 0.5 – 0.5 Ben Egid (BG wins 1st rapid tiebreaker)

Tom Darling 0.5 – 0.5 Ola Olaleye (OO wins 1st rapid tiebreaker)

Final

Ben Graff 0.5 – 0.5 Ola Olaleye (BG wins 1st rapid tiebreaker)

Plate

Jason Madden 0 – 0 Tom Haworth (JM and TH both withdraw)

Mark Armitage 0 – 1 Andy Collins

 

All-Play-All

Top Three

1st: Tom Darling (13.5 / 19)

2nd: Andy Price (12 / 16)

3rd: Andy Collins (11.5 / 17)

Best U125 Player

Jason Madden (5.5 / 9)

 

Club Championship

Tom Darling drew 1-1 with Ben Graff in rapidplays, then won a 15 minute game.

 

George Boots Shield

Peter Leggett won by defeating Colin J Gardiner (79 v 114, a gap of 35 points).

 

League Results

A Team

Division: 2

Finishing Position: 1st of 8

Won: 11

Drawn: 2

Lost: 1

Game Difference: +24

Points: 24

Top Scorer: Andy Collins (10.5 / 13)

 

A Team Results

WIN     9 September: Leamington A 3.5 – 0.5 Leamington B

WIN     22 September: Shirley C 1.5 – 2.5 Leamington A

WIN     29 September: Kenilworth B 1.5 – 2.5 Leamington A

WIN     4 November: Leamington A 3.5 – 0.5 Shirley B

DRAW  18 November: Leamington A 2 – 2 Solihull B

WIN     25 November: Olton C 1.5 – 2.5 Leamington A

WIN     10 December: Solihull C 1 – 3 Leamington A

WIN     6 January: Leamington B 1 – 3 Leamington A

DRAW  20 January: Leamington A 2 – 2 Kenilworth B

WIN     27 January: Leamington A 4 – 0 Olton C

WIN     10 February: Leamington A 3.5 – 0.5 Solihull C

WIN     23 March: Shirley B 1 – 3 Leamington A

LOSS   8 April: Solihull B 2.5 – 1.5 Leamington A

WIN     14 April: Leamington A 3.5 – 0.5 Shirley C

 

B Team

Division: 2

Finishing Position: 7th of 8

Won: 4

Drawn: 3

Lost: 5 (plus 2 defaults)

Game Difference: -14

Points: 11

Top Scorer: Ben Graff (5.5 / 11)

 

B Team Results

LOSS   9 September: Leamington A 3.5 – 0.5 Leamington B

LOSS   17 September: Leamington B 1 – 3 Kenilworth B

DRAW  22 September: Shirley B 2 – 2 Leamington B

WIN     12 November: Solihull B 1.5 – 2.5 Leamington B

WIN     19 November: Leamington B 3.5 – 0.5 Shirley C

DRAW  3 December: Leamington B 1.5 – 1.5 Solihull C

WIN     10 December: Leamington B 2.5 – 1.5 Olton C

LOSS   6 January: Leamington B 1 – 3 Leamington A

LOSS   14 January: Leamington B 0.5 – 3.5 Solihull B

WIN     2 March: Shirley C 1 – 3 Leamington B

LOSS   18 March: Leamington B 0.5 – 3.5 Shirley B

DRAW  23 March: Kenilworth B 2 – 2 Leamington B

LOSS   18 April: Olton C Win – Default Leamington B

LOSS   13 May: Solihull C Win – Default Leamington B

 

C Team

Division: 3

Finishing Position: 3rd of 9

Won: 9

Drawn: 2

Lost: 5

Game Difference: +15

Points: 20

Top Scorer: Jason Madden (11 / 12)

 

C Team Results

DRAW  26 September: Leamington C 1.5 – 1.5 Stratford C

WIN     30 September: Banbury C 0 – 3 Leamington C

WIN     15 October: Leamington C 2 – 1 Nuneaton

WIN     21 October: Leamington C 2 – 1 Solihull E

WIN     6 November: Stratford B 0.5 – 2.5 Leamington C

WIN     12 November: Solihull D 0 – 3 Leamington C

LOSS   18 November: Leamington C 1 – 2 Daventry B

LOSS   1 December: Kenilworth C 2 – 1 Leamington C

LOSS   14 January: Daventry B 2 – 1 Leamington C

WIN     22 January: Stratford C 0 – 3 Leamington C

WIN     3 February: Leamington C 3 – 0 Stratford B

LOSS   17 February: Leamington C 1 – 2 Solihull D

LOSS   10 March: Leamington C 1 – 2 Kenilworth C

DRAW  18 March: Solihull E 1.5 – 1.5 Leamington C

WIN     30 March: Nuneaton 0.5 – 2.5 Leamington C

WIN     14 April: Leamington C 2.5 – 0.5 Banbury C

 

D Team

Division: 4

Finishing Position: 5th of 9

Won: 7

Drawn: 3

Lost: 5 (plus 1 default)

Game Difference: +4

Points: 17

Top Scorer: Rob Mantell (8 / 10)

 

D Team Results

DRAW  9 September: Leamington D 1.5 – 1.5 Olton D

LOSS   23 September: Leamington D 0.5 – 2.5 Stratford D

WIN     29 September: Rugby 0 – 3 Leamington D

WIN     29 October: Solihull G 0 – 3 Leamington D

LOSS   13 November: Stratford E 3 – 0 Leamington D

DRAW  17 November: Kenilworth D 1.5 – 1.5 Leamington D

WIN     2 December: Leamington D 2 – 1 Solihull F

WIN     16 December: Leamington D 3 – 0 Banbury D

LOSS   20 January: Olton D Win – Default Leamington D

WIN     27 January: Banbury D 0 – 3 Leamington D

LOSS   4 February: Solihull F 2 – 1 Leamington D

WIN     10 February: Leamington D 2.5 – 0.5 Solihull G

LOSS   18 March: Leamington D 0.5 – 2.5 Rugby

WIN     31 March: Leamington D 2 – 1 Stratford E

DRAW  9 April: Stratford D 1.5 – 1.5 Leamington D

LOSS   22 April: Leamington D 1 – 2 Kenilworth D

 

Team KOs

Open

14 October Quarter Final: Leamington 3.5 – 1.5 Stratford

16 February Semi Final: Shirley 3.5 – 1.5 Leamington

 

U700

21 October Quarter Final: Shirley 1 – 2 Leamington (Shirley deducted 2 points for ineligible player)

24 February Semi Final: Leamington 2.5 – 2.5 Solihull (Solihull win on board elimination)

 

U120

14 October Quarter Final: Leamington 3 – 1 Daventry

19 March Semi Final: Stratford II 2 – 2 Leamington (Leamington win on board elimination)

5 May Final: Banbury 3 – 1 Leamington

 

Leamington players in Indy KOs

Open

Jason Madden: Quarter Finals

Alejandro Bonillo: Quarter Finals

Ben Graff: 1st Round

Ola Olaleye: 1st Round

Tom Darling: Preliminary Round

 

U150

Ola Olaleye: Winner

Ben Graff: Semi Finals

Alex Bonillo: Quarter Finals

Jason Madden: 1st Round

 

U120

Jason Madden: Semi Finals

Rob Mantell: 1st Round

Peter Leggett: 1st Round

 

U90

Peter Leggett: Semi Finals

 

Open Rapid

Ben Graff: Winner

Tom Darling: Semi Finals

Ola Olaleye: Quarter Finals

Jason Madden: 1st Round

Alex Bonillo: 1st Round

13/14 Season Results Summary

There follows a complete breakdown of results for Leamington Chess Club competitions from the 13/14 season, as well as for Leamington players and teams in league-wide competitions.

Club Knock-Out

1st Round

Steve Burnell 1 – 0 Ola Olaleye

Richard Lorch 0 – 1 Andy Collins

Tom Bridson 0 – 1 Ben Graff

Ben Egid 1 – 0 Peter Leggett

Andy Price 1 – 0 Jason Madden

Tom Darling 0 – 0 Simon Harris (SH withdraws)

Tom Haworth 0.5 – 0.5 Mark Armitage (TH wins 1st tiebreaker)

Quarter Finals

Tom Haworth 0 – 1 Ben Egid

Tom Darling 0.5 – 0.5 Ben Graff (TD wins 2nd tiebreaker)

Steve Burnell 1 – 0 Andy Collins

Andy Price had a bye

Semi Finals

Tom Darling 0.5 – 0.5 Steve Burnell (TD wins 1st tiebreaker)

Andy Price 0.5 – 0.5 Ben Egid (AP wins 3rd tiebreaker)

Final

Tom Darling 0.5 – 0.5 Andy Price (TD wins 1st tiebreaker)

Plate

Quarter Finals

Ola Olaleye 1 – 0 Peter Leggett

Tom Bridson 0 – 0 Richard Lorch (RL wins 1st tiebreaker)

Mark Armitage 0 – 1 Jason Madden

Semi Finals

Ben Graff 1 – 0 Richard Lorch

Jason Madden 0 – 0 Ola Olaleye (JM withdraws)

Final

Ben Graff 0.5 – 0.5 Ola Olaleye (BG wins 1st tiebreaker)

 

All-Play-All

Top Three

1st: Tom Darling (13 / 19)

2nd: Ben Graff (12 / 16)

3rd: Andy Collins (11.5 / 17)

Best U125 Player

Jason Madden (6.5 / 11)

 

Club Championship

Tom Darling was automatically the winner as he won both the Club KO and the All-Play-All.

 

George Boots Shield

Ben Graff won by defeating Andrew Paterson (145 v 190, a gap of 45 points).

 

League Results

A Team

Division: 1

Finishing Position: 9th of 9

Won: 4

Drawn: 2

Lost: 10

Game Difference: -9

Points: 10

Top Scorer: Tom Darling (6.5 / 15)

 

A Team Results

LOSS   12 September: Stratford A 2.5 – 1.5 Leamington A

LOSS   17 September: Leamington A 1.5 – 2.5 Banbury A

WIN     24 September: Banbury B 1 – 3 Leamington A

LOSS   22 October: Leamington A 0.5 – 3.5 Olton A

LOSS   29 October: Olton B 3 – 1 Leamington A

LOSS   12 November: Leamington A 1.5 – 2.5 Daventry A

LOSS   26 November: Leamington A 1.5 – 2.5 Shirley A

LOSS   16 December: Kenilworth A 3 – 1 Leamington A

DRAW  7 January: Leamington A 2 – 2 Olton B

LOSS   22 January: Daventry A 3.5 – 0.5 Leamington A

DRAW  4 February: Banbury A 2 – 2 Leamington A

LOSS   11 February: Olton A 2.5 – 1.5 Leamington A

WIN     25 February: Leamington A 2.5 – 1.5 Stratford A

WIN     31 March: Shirley A 1 – 3 Leamington A

WIN     22 April: Leamington A 3.5 – 0.5 Banbury B

LOSS   29 April: Leamington A 1 – 3 Kenilworth A

 

B Team

Division: 2

Finishing Position: 3rd of 7

Won: 5

Drawn: 3

Lost: 4

Game Difference: +3

Points: 13

Top Scorer: Ben Egid (8.5 / 12)

 

B Team Results

DRAW  10 September: Leamington B 2 – 2 Shirley B

WIN     23 September: Kenilworth B 1.5 – 2.5 Leamington B

WIN     2 December: Shirley C 0.5 – 3.5 Leamington B

WIN     10 December: Leamington B 2.5 – 1.5 Solihull A

WIN     17 December: Leamington B 3.5 – 0.5 Stratford B

DRAW  14 January: Leamington B 2 – 2 Kenilworth B

LOSS   21 January: Leamington B 1 – 3 Solihull B

WIN     30 January: Stratford B 1.5 – 2.5 Leamington B

LOSS   26 February: Solihull B 2.5 – 1.5 Leamington B

DRAW  18 March: Leamington B 2 – 2 Shirley C

LOSS   24 March: Shirley B 2.5 – 1.5 Leamington B

LOSS   9 April: Solihull A 3 – 1 Leamington B

 

C Team

Division: 3

Finishing Position: 6th of 8

Won: 4 (plus 1 default)

Drawn: 4

Lost: 5

Game Difference: +2

Points: 14

Top Scorer: Jason Madden (7 / 11)

 

C Team Results

DRAW  9 September: Kenilworth C 1.5 – 1.5 Leamington C

WIN     24 September: Olton C 1 – 2 Leamington C

LOSS   6 November: Solihull C 2 – 1 Leamington C

DRAW  18 November: Chipping Campden 1.5 – 1.5 Leamington C

LOSS   26 November: Leamington C 1 – 2 Daventry B

WIN     10 December: Leamington C 2 – 1 Rugby

WIN     17 December: Leamington C Win – Default Nuneaton

WIN     6 January: Nuneaton 0.5 – 2.5 Leamington C

LOSS   21 January: Leamington C 0.5 – 2.5 Solihull C

WIN     3 February: Rugby 0.5 – 2.5 Leamington C

LOSS   11 February: Leamington C 0.5 – 2.5 Olton C

DRAW  18 February: Leamington C 1.5 – 1.5 Chipping Campden

LOSS   26 March: Daventry B 2 – 1 Leamington C

DRAW  8 April: Leamington C 1.5 – 1.5 Kenilworth C

 

D Team

Division: 4

Finishing Position: 7th of 9

Won: 5

Drawn: 1

Lost: 10

Game Difference: -4

Points: 11

Top Scorer: Mark Armitage (7.5 / 14)

 

D Team Results

LOSS   10 September: Banbury C 2 – 1 Leamington D

LOSS   26 September: Stratford D 2 – 1 Leamington D

WIN     14 October: Kenilworth D 0 – 3 Leamington D

LOSS   29 October: Leamington D 1 – 2 Stratford E

LOSS   5 November: Leamington D 0 – 3 Solihull D

LOSS   27 November: Solihull E 2 – 1 Leamington D

WIN     3 December: Leamington D 2 – 1 Solihull F

LOSS   23 January: Stratford E 2 – 1 Leamington D

LOSS   5 February: Daventry C 2 – 1 Leamington D

LOSS   11 February: Leamington D 1 – 2 Solihull E

LOSS   18 February: Leamington D 1 – 2 Stratford D

DRAW  25 February: Leamington D 1.5 – 1.5 Banbury C

WIN     18 March: Leamington D 3 – 0 Kenilworth D

LOSS   2 April: Solihull D 3 – 0 Leamington D

WIN     8 April: Leamington D 2 – 1 Daventry C

WIN     16 April: Solihull F 0.5 – 2.5 Leamington D

 

Team KOs

Open

8 October Quarter Final: Leamington 2.5 – 2.5 Shirley (Shirley win by board elimination)

 

U700

19 October Quarter Final: Banbury 2.5 – 2.5 Leamington (Leamington win by board elimination)

4 March Semi Final: Leamington 1.5 – 3.5 Solihull

 

U120

21 January Quarter Final: Leamington 0.5 – 3.5 Nuneaton

 

Leamington players in Indy KOs

Open

Tom Darling: Semi Finals

Steve Burnell: Quarter Finals

Ben Graff: 1st Round

Ola Olaleye: 1st Round

Jason Madden: 1st Round

 

U150

Jason Madden: Quarter Finals

 

U120

Mark Armitage: Quarter Finals

Rob Mantell: 1st Round

 

U90

Rob Mantell: Runner-up

Peter Leggett: Quarter Finals

 

Open Rapid

Ben Graff: Winner

Tom Darling: Runner-up

Jason Madden: Semi Finals

Ola Olaleye: Quarter Finals

Peter Leggett: 1st Round

12/13 Season Results Summary

There follows a complete breakdown of results for Leamington Chess Club competitions from the 12/13 season, as well as for Leamington players and teams in league-wide competitions.

Club Knockout

Preliminary Round

Andy Price 1 – 0 Ola Olaleye

Simon Harris 1 – 0 Peter Leggett

1st Round

Reg Warnes 0.5 – 0.5 Ben Graff (BG wins 1st Tiebreaker)

Richard Lorch 0 – 1 Andy Collins

Jason Madden 0 – 1 Ben Egid

Owen Clarke 1 – 0 Guy Greenland

Steve Burnell 0.5 – 0.5 Dan Aldridge (DA wins 2nd Tiebreaker)

Tom Bridson 1 – 0 Mark Armitage

Andy Price 1 – 0 Simon Harris

Tom Haworth 0.5 – 0.5 Tom Darling (TD wins 1st Tiebreaker)

Quarter Finals

Andy Collins 0 – 1 Ben Graff

Ben Egid 1 – 0 Owen Clarke

Dan Aldridge 1 – 0 Tom Bridson

Andy Price 0.5 – 0.5 Tom Darling (AP wins 1st Tiebreaker)

Semi Finals

Ben Egid 0 – 1 Ben Graff

Andy Price 0 – 1 Dan Aldridge

Final

Dan Aldridge 1 – 0 Ben Graff

 

Plate

Preliminary Round

Mark Armitage 0 – 1 Tom Haworth

Quarter Finals

Ola Olaleye 0.5 – 0.5 Tom Haworth (TH withdraws)

Peter Leggett 0 – 0 Jason Madden (JM withdraws)

Simon Harris 0 – 1 Steve Burnell

Richard Lorch 1 – 0 Reg Warnes

Semi Finals

Peter Leggett 0 – 1 Ola Olaleye

Richard Lorch 0.5 – 0.5 Steve Burnell (SB Wins 2nd Tiebreaker)

Final

Ola Olaleye 0.5 – 0.5 Steve Burnell (OO wins 1st Tiebreaker)

 

All-Play-All

Top Three

1st: Tom Darling (14 / 22)

2nd: Steve Burnell (13.5 / 15)

3rd: Ben Graff (12 / 17)

Best U125 Player

Peter Leggett (3 / 6)

 

Club Championship

Tom Darling defeated Dan Aldridge 1.5 – 0.5 over two rapidplay games.

 

George Boots Shield

Andy Collins won by defeating Colin Searle (128 v 166, a gap of 38 points).

 

League Results

A Team

Division: 1

Finishing Position: 6th of 9

Won: 5

Drawn: 3

Lost: 8

Game Difference: -5

Points: 13

Top Scorer: Ben Graff (7 / 14)

 

A Team Results

WIN     4 September: Banbury A 1.5 – 2.5 Leamington A

LOSS   18 September: Leamington A 1.5 – 2.5 Stratford A

DRAW  9 October: Olton B 2 – 2 Leamington A

LOSS   30 October: Leamington A 1 – 3 Olton A

LOSS   13 November: Leamington A 0.5 – 3.5 Daventry A

WIN     28 November: Solihull A 1 – 3 Leamington A

DRAW  4 December: Leamington A 2 – 2 Shirley A

LOSS   17 December: Kenilworth A 2.5 – 1.5 Leamington A

DRAW  15 January: Leamington A 2 – 2 Banbury A

LOSS   29 January: Olton A 2.5 – 1.5 Leamington A

LOSS   5 February: Leamington A 0.5 – 3.5 Kenilworth A

WIN     12 February: Leamington A 2.5 – 1.5 Solihull A

WIN     20 February: Daventry A 0.5 – 3.5 Leamington A

WIN     19 March: Shirley A 0.5 – 3.5 Leamington A

LOSS   26 March: Leamington A 1 – 3 Olton B

LOSS   11 April: Stratford A 3 – 1 Leamington A

 

B Team

Division: 2

Finishing Position: 4th of 7

Won: 5 (plus 1 default)

Drawn: 1

Lost: 5

Game Difference: +6

Points: 13

Top Scorer: Tom Darling (6 / 10)

 

B Team Results

LOSS   10 September: Kenilworth B 3 – 1 Leamington B

WIN     2 October: Banbury B 0 – 4 Leamington B

LOSS   16 October: Leamington B 0.5 – 3.5 Chipping Campden

LOSS   16 November: Leamington B 1.5 – 2.5 Shirley B

LOSS   12 December: Solihull B 3.5 – 0.5 Leamington B

WIN     20 December: Stratford B 1 – 3 Leamington B

WIN     11 February: Chipping Campden 0.5 – 3.5 Leamington B

WIN     19 February: Leamington B Win – Default Stratford B

WIN     5 March: Leamington B 3.5 – 0.5 Solihull B

DRAW  11 March: Shirley B 2 – 2 Leamington B

WIN     9 April: Leamington B 2.5 – 1.5 Kenilworth B

LOSS   16 April: Leamington B 1 – 3 Banbury B

 

C Team

Division: 3

Finishing Position: 7th of 9

Won: 4 (plus 1 default)

Drawn: 3

Lost: 5 (plus 3 default)

Game Difference: -1

Points: 13

Top Scorer: Owen Clarke (5 / 6)

 

C Team Results

DRAW  26 September: Daventry B 1.5 – 1.5 Leamington C

WIN     1 October: Rugby 1 – 2 Leamington C

LOSS   9 October: Leamington C 1 – 2 Shirley C

WIN     28 November: Solihull D 1 – 2 Leamington C

LOSS   3 December: Kenilworth C 2 – 1 Leamington C

WIN     18 December: Leamington C 2 – 1 Stratford C

WIN     4 February: Shirley C 0.5 – 2.5 Leamington C

LOSS   12 February: Leamington C 1 – 2 Rugby

LOSS   17 March: Leamington C 0.5 – 2.5 Kenilworth C

LOSS   3 April: Banbury C Win – Default Leamington C

WIN     3 April: Leamington C Win – Default Banbury C

DRAW  4 April: Stratford C 1.5 – 1.5 Leamington C

DRAW  9 April: Leamington C 1.5 – 1.5 Solihull D

LOSS   14 April: Nuneaton Win – Default Leamington C

LOSS   23 April: Leamington C 1 – 2 Daventry B

LOSS   8 May: Leamington C Default – Win Nuneaton

 

D Team

Division: 4

Finishing Position: 7th of 9

Won: 5

Drawn: 2

Lost: 9

Game Difference: -8

Points: 12

Top Scorer: Mark Armitage (6 / 9)

 

D Team Results

LOSS   4 September: Leamington D 0.5 – 2.5 Olton C

DRAW  18 September: Leamington D 1.5 – 1.5 Stratford E

LOSS   3 October: Solihull E 2 – 1 Leamington D

WIN     30 October: Banbury D 1 – 2 Leamington D

LOSS   15 November: Stratford D 2.5 – 0.5 Leamington D

LOSS   20 November: Leamington D 1 – 2 Daventry C

WIN     26 November: Kenilworth D 1 – 2 Leamington D

WIN     11 December: Leamington D 2.5 – 0.5 Solihull F

WIN     15 January: Olton C 0.5 – 2.5 Leamington D

LOSS   5 February: Leamington D 0.5 – 2.5 Stratford D

LOSS   13 March: Solihull F 3 – 0 Leamington D

LOSS   19 March: Leamington D 1 – 2 Banbury D

LOSS   26 March: Leamington D 0.5 – 2.5 Solihull E

DRAW  11 April: Stratford E 1.5 – 1.5 Leamington D

WIN     16 April: Leamington D 2 – 1 Kenilworth D

LOSS   29 April: Daventry C 2 – 1 Leamington D

 

Team KOs

Open

15 October Quarter Final: Kenilworth 2.5 – 2.5 Leamington (Kenilworth win by board elimination)

 

U700

24 October Quarter Final: Leamington I 2.5 – 2.5 Shirley (Shirley win by board elimination)

24 October Quarter Final: Leamington II 3 – 2 Kenilworth

26 February Semi Final: Banbury 3 – 2 Leamington II

 

U120

25 September 1st Round: Nuneaton 3 – 1 Leamington

 

Leamington players in Indy KOs

Open

Andy Collins: Runner-up

Steve Burnell: Semi Finals

Ola Olaleye: Quarter Finals

Ben Graff: Quarter Finals

Jason Madden: Quarter Finals

 

U150

Tom Darling: Winner

Ben Graff: Runner-up

Jason Madden: Quarter Finals

Andy Collins: 1st Round

 

U120

Guy Greenland: Runner-up

Peter Leggett: Semi Finals

 

U90

Peter Leggett: Runner-up

Tom Bridson: Quarter Finals

11/12 Season Results Summary

There follows a complete breakdown of results for Leamington Chess Club competitions from the 11/12 season, as well as for Leamington players and teams in league-wide competitions.

Club Knockout

Preliminary Round

Ben Graff 0 – 1 Andy Price

Tom Darling 1 – 0 Alan Burns

1st Round

Tom Darling 0 – 1 Andy Price

Steve Burnell 0 – 0 Dan Aldridge (DA withdraws)

Tom Bridson 0 – 1 Mark Armitage

Jason Madden 1 – 0 Adrian Walker

Roy Hadfield 1 – 0 Peter Leggett

Andy Collins 0 – 1 Reg Warnes

Simon Harris 0 – 1 Guy Greenland

Matt Poulson 1 – 0 Tom Haworth

Quarter Finals

Steve Burnell 0.5 – 0.5 Andy Price (AP wins 2nd Tiebreaker)

Jason Madden 0.5 – 0.5 Mark Armitage (MA wins 1st Tiebreaker)

Reg Warnes 0 – 1 Roy Hadfield

Guy Greenland 0.5 – 0.5 Matt Poulson (GG wins 1st Tiebreaker)

Semi Finals

Andy Price 1 – 0 Mark Armitage

Guy Greenland 0 – 1 Roy Hadfield

Final

Andy Price 1 – 0 Roy Hadfield

 

Plate

Quarter Finals

Andy Collins 0.5 – 0.5 Tom Haworth (AC wins 1st Tiebreaker)

Tom Bridson 0.5 – 0.5 Tom Darling (TD wins 1st Tiebreaker)

Adrian Walker 1 – 0 Simon Harris

Peter Leggett 0 – 1 Ben Graff

Semi Finals

Andy Collins 0.5 – 0.5 Tom Darling (AC wins 1st Tiebreaker)

Adrian Walker 0.5 – 0.5 Ben Graff (AW Wins 1st Tiebreaker)

Final

Andy Collins 0.5 – 0.5 Adrian Walker (AC wins 1st Tiebreaker)

 

All-Play-All

Top Three

1st: Adrian Walker

2nd: Ben Graff

3rd: Steve Burnell

Best U125 Player

Mark Armitage

 

Club Championship

Adrian Walker defeated Andy Price in a standard game.

 

George Boots Shield

Andy Price won by defeating Alan Lloyd (152 v 188, a gap of 36 points).

 

League Results

A Team

Division: 1

Finishing Position: 4th of 8

Won: 5

Drawn: 5

Lost: 4

Game Difference: +1

Points: 15

Top Scorer: Steve Burnell (6 / 12)

 

A Team Results

WIN     7 September: Leamington A 2.5 – 1.5 Kenilworth A

WIN     21 September: Shirley A 1 – 3 Leamington A

DRAW  5 October: Leamington A 2 – 2 Olton B

WIN     18 October: Banbury A 1.5 – 2.5 Leamington A

LOSS   2 November: Olton A 3 – 1 Leamington A

DRAW  24 November: Stratford A 2 – 2 Leamington A

DRAW  4 January: Leamington A 2 – 2 Olton A

DRAW  17 January: Olton B 2 – 2 Leamington A

LOSS   1 February: Solihull A 2.5 – 1.5 Leamington A

WIN     6 February: Kenilworth A 1 – 3 Leamington A

LOSS   15 February: Leamington A 0.5 – 3.5 Stratford A

DRAW  14 March: Leamington A 2 – 2 Shirley A

LOSS   11 April: Leamington A 1.5 – 2.5 Banbury A

WIN     2 May: Leamington A 3 – 1 Solihull A

 

B Team

Division: 2

Finishing Position: 6th of 8

Won: 3

Drawn: 4

Lost: 7

Game Difference: -5

Points: 10

Top Scorer: Tom Darling (6.5 / 11)

 

B Team Results

DRAW  6 September: Leamington B 2 – 2 Stratford B

LOSS   20 September: Leamington B 1.5 – 2.5 Shirley B

LOSS   18 October: Leamington B 1.5 – 2.5 Kenilworth B

DRAW  4 November: Leamington B 2 – 2 Daventry A

DRAW  21 November: Chipping Campden A 2 – 2 Leamington B

WIN     13 December: Leamington B 3 – 1 Banbury B

LOSS   9 January: Shirley B 3 – 1 Leamington B

WIN     19 January: Stratford B 0.5 – 3.5 Leamington B

LOSS   7 February: Banbury B 3 – 1 Leamington B

LOSS   21 February: Leamington B 1.5 – 2.5 Chipping Campden A

WIN     29 February: Solihull B 1.5 – 2.5 Leamington B

DRAW  12 March: Kenilworth B 2 – 2 Leamington B

LOSS   27 March: Leamington B 1 – 3 Solihull B

LOSS   18 April: Daventry A 3 – 1 Leamington B

 

C Team

Division: 3

Finishing Position: 7th of 8

Won: 2

Drawn: 6

Lost: 6

Game Difference: -4

Points: 10

Top Scorer: Andy Collins (6 / 11)

 

C Team Results

LOSS   21 September: Leamington C 1 – 2 Olton C

DRAW  27 September: Banbury C 1.5 – 1.5 Leamington C

LOSS   4 October: Leamington C 1 – 2 Chipping Campden B

DRAW  11 October: Leamington C 1.5 – 1.5 Shirley C

DRAW  14 November: Rugby 1.5 – 1.5 Leamington C

WIN     23 November: Solihull C 0 – 3 Leamington C

DRAW  13 December: Leamington C 1.5 – 1.5 Stratford C

DRAW  5 January: Stratford C 1.5 – 1.5 Leamington C

DRAW  10 January: Leamington C 1.5 – 1.5 Solihull C

LOSS   23 January: Chipping Campden B 2 – 1 Leamington C

LOSS   31 January: Leamington C 0.5 – 2.5 Banbury C

LOSS   21 February: Olton C 2 – 1 Leamington C

WIN     27 March: Leamington C 2 – 1 Rugby

LOSS   2 April: Shirley C 2.5 – 0.5 Leamington C

 

D Team

Division: 4

Finishing Position: 4th of 9

Won: 8

Drawn: 1

Lost: 7

Game Difference: -4

Points: 17

Top Scorer: Ben Egid (5 / 5)

 

D Team Results

LOSS   14 September: Solihull D 2 – 1 Leamington D

WIN     19 September: Kenilworth D 1 – 2 Leamington D

LOSS   4 October: Banbury D 2.5 – 0.5 Leamington D

LOSS   11 October: Leamington D 0 – 3 Daventry B

LOSS   8 November: Leamington D 1 – 2 Nuneaton

LOSS   16 November: Solihull E 3 – 0 Leamington D

WIN     29 November: Leamington D 2 – 1 Stratford D

WIN     17 December: Leamington D 2 – 1 Stratford E

LOSS   31 December: Leamington D 1 – 2 Banbury D

LOSS   23 January: Nuneaton 3 – 0 Leamington D

WIN     26 January: Stratford E 1 – 2 Leamington D

WIN     8 February: Daventry B 1 – 2 Leamington D

DRAW  14 February: Leamington D 1.5 – 1.5 Solihull E

WIN     13 March: Leamington D 3 – 0 Kenilworth D

WIN     23 March: Stratford D 1 – 2 Leamington D

WIN     3 April: Leamington D 2 – 1 Solihull D

 

Team KOs

Open

22 February Semi Final: Leamington 4 – 1 Stratford

25 April Final: Olton 4 – 1 Leamington

 

U700

9 November Quarter Final: Daventry 3 – 2 Leamington 1

8 November Quarter Final: Leamington 2 2 – 3 Chipping Campden

 

U120

26 October Quarter Final: Nuneaton 3 – 1 Leamington

 

Leamington players in Indy KOs

Open

Ben Graff: Runner-up

Jason Madden: Semi Finals

Steve Burnell: Quarter Finals

 

U140

Ben Graff: Runner-up

Andy Collins: Quarter Finals

10/11 Season Results Summary

There follows a complete breakdown of results for Leamington Chess Club competitions from the 10/11 season, as well as for Leamington players and teams in league-wide competitions.

Club Knockout

1st Round

Roy Hadfield 0 – 1 Dan Aldridge

Tom Bridson 0 – 1 Matthew Poulson

Adrian Walker 0.5 – 0.5 Ben Graff (BG wins tiebreakers)

Peter Leggett 0 – 1 Reg Warnes

Steve Burnell 1 – 0 Simon Harris

Guy Greenland 0 – 1 Tom Haworth

Andy Price 1 – 0 Towan Kosted

Mark Armitage had a bye

Quarter Finals

Matthew Poulson 0 – 1 Dan Aldridge

Ben Graff 1 – 0 Reg Warnes

Steve Burnell 0.5 – 0.5 Tom Haworth (SB wins tiebreakers)

Mark Armitage 0 – 1 Andy Price

Semi Finals

Dan Aldridge 1 – 0 Ben Graff

Steve Burnell 0.5 – 0.5 Andy Price (SB wins tiebreakers)

Final

Dan Aldridge 1 – 0 Steve Burnell

 

All-Play-All

Won by Steve Burnell

 

Club Championship

Dan Aldridge defeated Steve Burnell to win the championship

 

George Boots Shield

Mark Armitage won by defeating Mike Warden (136 v 99, a gap of 37 points)

 

League Results

A Team

Division: 1

Finishing Position: 4th of 9

Won: 9

Drawn: 0

Lost: 7

Game Difference: +3

Points: 18

Top Scorer: Dan Aldridge (7.5 / 13)

 

A Team Results

LOSS   15 September: Leamington A 1.5 – 2.5 Solihull A

WIN     29 September: Leamington A 3 – 1 Stratford A

LOSS   19 October: Olton B 2.5 – 1.5 Leamington A

WIN     25 October: Kenilworth A 1 – 3 Leamington A

LOSS   4 November: Solihull Checkmates 3.5 – 0.5 Leamington A

WIN     16 November: Banbury A 1 – 3 Leamington A

LOSS   25 November: Leamington A 1 – 3 Olton A

WIN     8 December: Leamington A 2.5 – 1.5 Banbury B

LOSS   5 January: Leamington A 0.5 – 3.5 Solihull Checkmates

WIN     20 January: Solihull A 1.5 – 2.5 Leamington A

WIN     26 January: Leamington A 2.5 – 1.5 Olton B

WIN     2 February: Leamington A 2.5 – 1.5 Kenilworth A

LOSS   8 February: Olton A 3 – 1 Leamington A

WIN     15 March: Banbury B 0.5 – 3.5 Leamington A

LOSS   30 March: Leamington A 1.5 – 2.5 Banbury A

WIN     14 April: Stratford A 0.5 – 3.5 Leamington A

 

B Team

Division: 2

Finishing Position: Tied 6th of 8

Won: 4

Drawn: 3

Lost: 7

Game Difference: -6

Points: 11

Top Scorer: Ben Graff (7.5 / 14)

 

B Team Results

WIN     21 September: Leamington B 3 – 1 Shirley B

WIN     18 October: Chipping Campden A 1 – 3 Leamington B

LOSS   25 October: Shirley A 3 – 1 Leamington B

DRAW  1 November: Kenilworth B 2 – 2 Leamington B

WIN     7 December: Leamington B 3 – 1 Olton C

DRAW  14 December: Leamington B 2 – 2 Daventry A

LOSS   11 January: Leamington B 1.5 – 2.5 Solihull B

LOSS   13 February: Daventry A 3 – 1 Leamington B

LOSS   1 March: Leamington B 0.5 – 3.5 Shirley A

WIN     8 March: Olton C 1 – 3 Leamington B

DRAW  22 March: Leamington B 2 – 2 Kenilworth B

LOSS   11 April: Shirley B 3 – 1 Leamington B

LOSS   14 April: Solihull B 3 – 1 Leamington B

LOSS   19 April: Leamington B 1 – 3 Chipping Campden A

 

C Team

Division: 3

Finishing Position: 2nd of 8

Won: 6

Drawn: 5

Lost: 3

Game Difference: +5

Points: 17

Top Scorer: Roy Hadfield (7 / 10)

 

C Team Results

DRAW  14 September: Leamington C 1.5 – 1.5 Nuneaton

DRAW  27 September: Rugby 1.5 – 1.5 Leamington C

LOSS   5 October: Leamington C 1 – 2 Solihull C

DRAW  14 October: Stratford B 1.5 – 1.5 Leamington C

WIN     1 November: Kenilworth D 1 – 2 Leamington C

WIN     29 November: Chipping Campden B 1 – 2 Leamington C

WIN     14 December: Leamington C 2.5 – 0.5 Banbury C

WIN     4 January: Leamington C 2 – 1 Stratford C

DRAW  22 February: Banbury C 1.5 – 1.5 Leamington C

WIN     8 March: Leamington C 2 – 1 Chipping Campden B

LOSS   15 March: Nuneaton 2.5 – 0.5 Leamington C

DRAW  16 March: Leamington C 1.5 – 1.5 Kenilworth D

LOSS   23 March: Solihull C 2 – 1 Leamington C

WIN     5 April: Leamington C 3 – 0 Rugby

 

D Team

Division: 4

Finishing Position: 8th of 8

Won: 3

Drawn: 2

Lost: 9

Game Difference: -9

Points: 8

Top Scorer: Mark Armitage (5 / 8)

 

D Team Results

LOSS   15 September: Solihull D 2 – 1 Leamington D

LOSS   28 September: Leamington D 0 – 3 Daventry B

WIN     19 October: Kenilworth E 0.5 – 2.5 Leamington D

LOSS   26 October: Banbury D 2 – 1 Leamington D

LOSS   4 November: Stratford D 2 – 1 Leamington D

LOSS   23 November: Leamington D 1 – 2 Shirley C

DRAW  7 December: Leamington D 1.5 – 1.5 Stratford C

DRAW  4 January: Leamington D 1.5 – 1.5 Solihull D

LOSS   18 January: Leamington D 1 – 2 Kenilworth E

LOSS   3 February: Stratford C 2 – 1 Leamington D

WIN     8 February: Leamington D 2.5 – 0.5 Stratford D

LOSS   23 February: Daventry B 3 – 0 Leamington D

LOSS   7 March: Shirley C 2.5 – 0.5 Leamington D

WIN     22 March: Leamington D 2 – 1 Banbury D

 

Team KOs

Open

10 November Quarter Final: Leamington 3.5 – 1.5 Stratford

15 February Semi Final: Olton 3.5 – 1.5 Leamington

 

U700

23 November Quarter Final: Banbury 2.5 – 2.5 Leamington (Banbury win by board elimination)

 

U120

24 November Quarter Final: Daventry 1 – 3 Leamington

1 February Semi Final: Leamington 1.5 – 2.5 Solihull

 

Leamington players in Indy KOs

Open

Ben Graff: Semi Finals

Jason Madden: Quarter Finals

Mark Page: Quarter Finals

 

U140

Jason Madden: Winner

Ben Graff: Semi Finals

 

U120

Roy Hadfield: Runner-up

Guy Greenland: 1st Round